pátek 28. března 2014

Sama doma








Minulý týden se mi dostalo pozvání, abych vařil v rámci televizního pořadu Sama Doma, který vysílá Česká televize. Pro přípravu obou chodů jsem zvolil zavařovací soupravu Kilner. A to z těch důvodů, že vaření ve skle je jednak velmi snadné a zdravé, ale je to i vynikající způsob jak uchovat veškeré chutě a konzistenci masa, ryb, zeleniny a jiných druhů potravin.
Zavařovací souprava se dá využívat i na pečení sladkých moučníků. A díky svým výborným konzervačním schopnostem Vám je uchová i několik týdnů bez změny jejich kvality. Navíc takto připravený moučník je i originálním dárkem či ozdobou každé oslavy.

Přípravě jídel prostřednictvím techniky zavařování se budu věnovat ještě v budoucnu. Nyní jsem si pro Vás připravil recepty jídel, které jsem vařil v pořadu Sama Doma.








Zavařovaný jehněčí confit protkaný bylinkami s císařským hráškem

Ingredience:

500 g jehněčích žeber zbavených tuku a blan
500 ml slunečnicového oleje
40 g dijonské hořčice
100 g císařského hrášku
15 g estragonu
15 g organa
15 g tymiánu
15 g koriandru
15 g šalvěje
špetka uzené mořské soli zn. Maldon
špetka čerstvě namletého pepře
špetka čerstvě namletých sušených chilli papriček
zahuštěný balsamikový ocet

Postup:

Nejprve vyjměte z lednice jehněčí žebra, alespoň 20 minut před samotnou přípravou jídla. Ostrým nožem je nařízněte mezi jednotlivými žeberními kostmi a při odstraňování masa od kosti se snažte vytvářet oblé kousky podobné svíčkové.

Naplňte zavařovací sklenice do ¾ slunečnicovým olejem, uzavřete je a dejte do velkého hrnce s vodou. Tu ohřejte na 70 °C.

Dále nakrájejte velmi jemně bylinky a na chvíli je položte na kousek papíru, aby se odsála přebytečná vlhkost. Mezitím potřete maso hořčicí a posypte bylinkami, ale ne všemi, špetku si jich nechejte stranou. Dobré je, pokud na každý kousek masa jemně zatlačíte, aby jednotlivé ingredience lépe přilnuly. Zbytek bylinek promíchejte se solí, pepřem a chilli.

Jakmile dosáhne voda 70 °C, vyjměte rychle zavařovací sklenice, otevřete je a naplňte je jehněčím masem společně s císařským hráškem. Takto naplněné sklenice opět zavřete, vraťte zpět do vody a nechtě zvolna vařit při stejné teplotě po dobu 17 – 18 minut.

Hotové jídlo servírujte jemně dochucené zbytkem bylinek se solí, pepřem a chilli a balsamikovým octem.

Kokosový moučník s borůvkovo-punčovým krémem

Ingredience:

3 vejce
1 šálek jogurtu
1 šálek sušeného kokosu
1 šálek mouky
½ šálku cukru
½ šálku rostlinného oleje
2 čajové lžičky prášku do pečení

Postup:

Předehřejte troubu na 200 °C. Dále pomocí ručního mixéru smíchejte všechny ingredience dohromady tak, aby se Vám vytvořila jemná pasta. Touto pastou pak naplňte zavařovací sklenice zhruba do jejich 3/4 a dejte otevřené do trouby. Pečte zhruba 20 – 25 minut dokud nebude mít moučník zlatavou barvu. Ihned po jejich vyjmutí z trouby zavíčkujte všechny sklenice, aby se tak vytvořilo potřebné vakuum, díky kterému Vaše moučníky vydrží i dva měsíce.

Borůvkovo-punčový krém

Ingredience:

2 šálky jogurtu (500 g)
500 g borůvek (čerstvé nebo mražené)
¼ l rybízového džusu
2 paličky skořice
10 ks hřebíčku
6 ks badiánu
2 sáčky černého čaje

Postup:

Vezměte si větší hrnec, do něj dejte borůvky a zalijte je rybízovým džusem, přidejte skořici a sáčky s čajem. Poté přiveďte k varu. Dále přidejte hřebíček a badián, které předtím vložíte do čajového spařovače. Celé vařte zvolna po dobu 15 minut. Po uplynutí této doby vyjměte čajový spařovač, sáčky s černým čajem a skořici. Zbylý obsah hrnce rozmixujte ručním mixérem.
Vzniklý borůvkový punč smíchejte s jogurtem a tímto krémem ozdobte kokosový moučník. Na závěr můžete přizdobit čerstvými borůvkami!

Černá rýže Venere s kokosovým olejem a krevetami




Černá rýže Venere je mnohými vysoce oceňovaná celozrnná rýže výjimečná hned v několika ohledech. První odlišností je, což poznáte sami ihned na první pohled, temně fialová až černá barva. Barva je naprosto přírodní a je způsobena tou nejsvrchnější slupkou.
Původ rýže je taktéž unikátní. Až do 18. století byla pěstována a šlechtěna výhradně pro panovnický stůl. Díky pověsti o údajných afrodiziakálních účincích získala jméno podle bohyně lásky. Její druhé přízvisko bylo „zakázaná rýže“ právě proto, že se z její chuti mohl těšit pouze panovník a nikdo jiný.
Rýže je bohatá na důležité amino kyseliny, vlákninu, fosfor a vitamín B 5. V neposlední řadě i na minerály jako je kalcium, železo, zinek a selen. Avšak její nejmarkantnější předností je extremně vysoký obsah antokyanů, které jsou schopny držet volné radikály a působit tak proti oxidaci. Rýže Venere má jemnou ořechovou příchuť s tóny sandalového dřeva a její aroma připomíná čerstvě upečený chléb. Tato charakteristická vůně se ještě více rozvine při vaření. Ideální použití je do salátů, polévek, jako příloha k všem typům bílého masa, ale ze všeho nejvíce se hodí právě k darům moře.

Pro tento recept jsem se inspiroval v kuchyni Dálného Východu. Zejména v její lehkosti a přirozenosti, která dokáže vytvořit nádherný svazek mezi kokosovým mlékem, koriandrem, limetkou a černou rýží.




Ingredience

400 g černé rýže Venere
12 krevet z přírodních zdrojů
20 ml kokosového bio oleje
8 zrníček kardamomu
3 šalotky
10 g koriandru
2 bio limetky
5 dcl. koňaku nebo brandy
20 g másla
10 g petržele



Postup

Nejprve je třeba očistit krevety, odříznout hlavičky, odstranit krunýř a odstranit vnitřnosti, které se nachází na zádech (tenká černá čára).

Jako druhý krok si rozpusťte polovinu másla na pánvičce, přidejte jeden a půl jemně nakrájené šalotky a zvolna jí smažte. Přidejte krevetí hlavičky a krunýře, 2 minuty na pánvi promíchejte a nakonec zalijte koňakem nebo brandy. Počkejte dokud se neodpaří všechen alkohol. Až se odpaří, přidejte na pánev jemně nakrájenou petržel a po minutě zalijte horkou vodou a nechte hodinu zvolna vařit. Důležité je každých 10 až 15 minut sejmout a odstranit pěnu, která se bude tvořit na povrchu. Nakonec tekutinu přeceďte a dejte stranou.

Ve velkém kastrolu přiveďte k varu osolenu vodu s 8 zrníčky kardamomu. Udržujte ji vařící po dobu 3 až 4 minut a poté vyjměte kardamom. Do vroucí vody nasypte černou rýži a nechte 38 až 39 minut vařit.
Mezitím si dejte na pánev jednu třetinu kokosového oleje a jemně nakrájenou šalotku, kterou za občasného míchání nechte úplně změknout. Poté přidejte krevetí ocásky a vařte po dobu 3 minut. Jakmile uplyne druhá minuta přidejte dvě lžíce vývaru, který jste si udělali předtím, nechte dovařit a dejte bokem.

Pro každou servírovanou porci rýže vezměte krevetí ocásek a naporcujte ho na malé kostky. Potom na rozpálenou pánvičku přidejte zbytek krevetového vývaru a nechte zhoustnout. Na závěr přidejte zbytek másla a za stálého míchání vytvoříte hustou omáčku.
Jakmile máte hotovou černou rýži, osušte ji a nasypte do kovové mísy, přidejte zbytek kokosového oleje, trochu nakrájeného koriandru, pár kapek citronové šťávy a nakrájené kousky krevet, které jste si před chvíli připravili. Promíchejte, zakryjte pokličkou a nechte odpočinout cca 2 minuty.

Pomocí kulatého vykrajovátka na cukroví vytvořte na každém talíři malý kotouč rýže. Nahoru položte dva krevetí ocásky, přidejte trochu koriandru, limetku a na závěr celé jemně pokapte omáčkou z krevetového vývaru.






čtvrtek 20. března 2014

Špízy z grilovaných kuřecích srdcí


Když jsem minulé léto začínal se svými cateringovými službami na menších akcích, dostal jsem nabídku se postarat o catering na fotografování Lucie Bílé. Byl to skvělý den hned z několika důvodů. Setkal jsem se slavnou  zpěvačkou (byla naprosto úžasná, milá a ke všem přátelská), celý den jsem strávil ve společnosti mé přítelkyně Anny, která byla v té době v 8.měsíci těhotenství a přesto se věnovala své vášni a profesi – fotografování. Navíc jsem vařil venku na neskutečném místě, Čertových schodech, kde to na pohled vypadalo jako zvláštní mix mezi krajinou měsíčního kráteru a pouští Gobi. Jako základna mi dokonale posloužil vintage karavan AirStream.

Jídlo, které všechny naprosto dostalo byly špízy z grilovaných kuřecích srdcí s chimichurri. Všichni chtěli samozřejmě vědět jakým způsobem jsem kuřecí srdce upravoval, a tak jsem si slíbil, že to bude jeden z prvních receptů, které na svůj blog umístím. Kuřecí srdce jsem si zamiloval už jako dítě naproti tomu játra mi vůbec nechutnala, jejich chuť byla příliš výrazná a „syrová“(naštěstí jsem z toho vyrostl).

Myslím, že nejlépe chuť kuřecích srdcí popsala Alaina Sullivan(uznávaná umělkyně a foodblogerka z New Yorku): „Opomíjené a podceňované, chutnají jako malé nugetky tmavého kuřecího masa s mírnou kovovou pachutí(no, nezapomeňme na všechnu tu krev co vytlačily) spolu se žvýkavou texturou, která je připomínkou toho, jak tvrdě tyto malé svaly pracovaly.“

Abychom si kuřecí srdce připravili na gril a dosáhli ve výsledku křupavosti na povrchu a měkké konzistence uvnitř, je třeba je zbavit jejich žvýkavosti. Toho docílíme tak, že je předtím necháme odpočinout v marinádě.

Srdce a vnitřnosti jsou spolu s dalšími surovinami jako je jazyk, ocas nebo mozek nedoceněnou nabídkou u řezníka. Někteří čeští šéfkuchaři z nich však dokážou vytvořit úžasné lahůdky (např. Oldřich Sahajdák, šéfkuchař La Degustation připravuje vynikající pokrm z hovězího jazyka), i díky tomu se mění obecné vnímaní těchto surovin.

Příprava a grilování špízů je jednoduchá a ideální na jakoukoliv příležitost, výsledek bude vždy naprostá delikatesa.
Srdce marinuji několik hodin, poté je napichuji na špízy (podle Alainy Sullivan na ořezané dřevěné hůlky) ogriluji je a podávám s čerstvou pikantní chimichurri.
Pokud je připravuji doma použiji pečící troubu, když mám ale možnost, připravím je na grilu, mají pak zcela nezaměnitelnou chuť a vůni kouře ze dřeva. Už teď se těším na příchod jara, kdy budu moct zase plně využít našeho zahradního grilu.

Suroviny/ Ingredience

1l studené vody
2 lžíce mořské soli
1 lžička cukru
250 g očištěných kuřecích srdcí
1/2 šálku hladkolisté petržele, jemně nasekané
½ šálku koriandru, jemně nasekaného
1 stroužek česneku, nadrobno pokrájený
1 citron
Olivový olej
Ocet z červeného vína
Sušené chilli papričky
Med
Mořská sůl


Postup:

1. Smíchejte studenou vodu s 2 lžícemi mořské soli a lžičkou cukru. Míchejte dokud se vše nerozpustí. Přidejte očištěné kuřecí srdce a vymačkejte šťávu z půlky citronu. Zakryjte a nechte odpočívat 3 – 5 hodin.

2. Vyndejte kuřecí srdce a postupně je napichujte na předem namočené dřevěné špízy. Nechte mezi nimi mezeru přibližně půl palce, papírovou utěrku dejte do mezer na osušení.

3. Rozehřejte gril nebo grilovací pánev na vysokou teplotu. Mezitím si připravte chimichurri smícháním půl šálku nasekané petržele a koriandru spolu s česnekem, olivovým olejem a octem z červeného vína v poměru 4:1. Přidejte lžičku medu, nadrcené chilli papričky a mořskou sůl (množství záleží na vámi požadované chuti a konzistenci).

4. Když je gril rozpálený, potřete kuřecí srdce olivovým olejem a posolte mořskou solí. Umístěte špízy nad největší teplo a občas otáčejte, za 3 – 5 minut jsou hotové.
Další možnost je upéct špízy v předehřáté troubě, nastavené na „gril“ (200 stupňů). Dejte je na pečící papír pokropený trochou olivového oleje, hotové budou za 10 – 12 minut.
5. Podávejte s chimichurri.
TIP: Snažte se vyhnout drůbežímu z velkých intenzivních chovů, kvalita je totiž dost nejistá. Snažte se najít drůbež z volných chovů. Pokud neznáte žádného farmáře, zkuste najít řeznictví, která přijala tuto filosofii: The Real Meat Society www.trms.cz, je jedním z nich.

Celozrnné empanadas s nádivkou z jehněčího masa a kapusty


Co dělat, když vám zbyde pár plátků výborného jehněčího masa? Nejlepší způsob jak je zpracovat a připravit si tak levné a přitom lahodné a šťavnaté jídlo, je vytvořit z nich chutnou nádivku do empanadas.
Empanada (španělsky) je plněný chléb nebo pečivo , které se smaží nebo peče v mnoha zemích v Jižní Evropě, v Latinské Americe, na severozápadě Spojených států a v některých částech Jihovýchodní Asie. Název pochází z galicijského, portugalského a španělského slovesa empanar, což znamená zabalit nebo natírat na chleba. U nás na Sardinii jim říkáme panadas. V některých oblastech je připravují s nádivkou z úhoře a jsou naprosto božské (přidám sem recept až přijde jejich období).
Všechny empanadas mají svůj původ z arabského pokrmu Sambusak nebo Samoosa.
Pro mě jsou empanadas jídlem, které mě vrací zpátky k mým kořenům:
Připomínají mi nejen moje dětství na Sardinii, ale také šťastné roky, kdy jsem žil v Miláně. V té době jsem byl doslova posedlý argentinskou literaturou a také argentinskými lahůdkami jako je dulce de leche, the alfajores a samozřejmě empanadas, ty nosil domů můj tehdejší spolubydlící Fabricio, který pocházel z Argentiny.
Můj recept na empanadas je propojením všech těchto vlivů. Když jsem je připravoval, myslel jsem na to, že si na nich bude pochutnávat Adam, sedmiletý syn mojí přítelkyně, a tak jsem chtěl docílit nejzdravější možné varianty. Hlavně co se týká těsta (snažíme se vyhnout všemu co je vyrobeno z tradiční mouky), proto jsem použil kombinaci celozrnné a bezlepkové mouky.  Výsledkem jsou lehké, křupavé a přitom šťavnaté empanadas.

Suroviny/Ingredience:

Na těsto:

1 hrnek bezlepkové hladké mouky

2 hrnky celozrnné mouky

¼ lžíce soli

1 lžíce jedlé sody

25g sádla, rozděleného na 8 kousků

1 vejce

½ - 2/3 hrnku studené perlivé vody, může být i neperlivá

Na nádivku:
160g mletého jehněčího masa
Půlka červené papriky
1 cibule
2 stroužky česneku
5 – 6 listů kapusty
Sůl
Čerstvý mletý pepř
½  skleničky bílého vína
Rýžový olej

Příprava:
1. V kuchyňském robotu smíchejte mouku, sůl a prášek do pečiva.
2. Přidejte měkké sádlo, vejce a vodu – ze začátku dejte jen ½ hrnku vody,kdyby bylo třeba přidejte ještě trochu, tak aby se těsto spojilo a nelepilo.
3. Lehkým hnětením vypracujte v hladou kouli. Přendejte do mísy a nechte přikryté odpočinout přibližně hodinu.
4. V pánvi rozehřejte trochu rýžového oleje a přidejte neoloupané stroužky česneku. Osmažte je dozlatova a pak je vyjměte. Na stejném oleji osmahněte nadrobno nakrájenou cibuli a červenou papriku. Osolte a opepřete. Až cibule a paprika změkne, přidejte jehněčí maso. Maso by jste neměli předělat, až ho budete balit do těsta mělo by být ještě měkké a šťavnaté.
5. Přidejte nakrájenou kapustu a sklenici bílého vína, počkejte až se vypaří alkohol. Potom dejte pánev stranou a nechte nádivku trochu ochladit. Neměla by být horká kvůli těstu, aby neprosakovala, musí však zůstat šťavnatá.
6. Těsto vyválíme na tenký plát a vyřezáváme větší kolečka - placky na empanadas (použijte kulaté formy nebo malý talíř).
Je velmi důležité, aby byly placky velmi tenké. Ideálně 5 mm.  Budou se totiž smažit velmi rychle.
Další způsob jak si připravit placky na empanadas je udělat z těsta malé kuličky a každou zvlášť rozválet. Jejich tvar nemusí být dokonale kulatý.
7. Na každou placku dejte nádivku, přeložte napůl a okraje zavřete stisknutím prstů, poté utěsněte vidličkou.
8. V pánvi na smažení rozehřejte rýžový olej. Až bude rozpálený vložte empanadas a smažte je přibližně 3 minuty, během toho je otočte.
9. Vyndejte a osušte je od oleje. Podávejte horké. Doporučuji k nim dip z bílého řeckého jogurtu s harissou a snítkem čerstvého tymiánu.

Peceny ananasen s marockim korenim




Tento recept je inspirovaný výborným sardským šéfkuchařem Luigi Pomatem, který pochází z ostrova San Pietro.
San Pietro je malý ostrov, který leží jihozápadně od Sardinie. Je známý již od starověku a jeho zajímavá historie poukazuje na propojení různých kulturních vlivů v oblasti Středozemního moře.
Féničané ostrov nazývali Enosim nebo Inosim, zatímco Řekové ho znali jako Hieracon Nesos, pro Římany to byl Accipitrum Insula (Sparrowhawk Island). Název Sparrowhawk (hawk – sokol) vznikl kvůli přítomnosti malých sokolů Eleonora, kteří na ostrově žijí dodnes. San Pietro je místem, kde je díky bohaté historii cítit odkaz na fénickou, římskou a sardskou civilizaci.
Ostrov je podle legendy pojmenován po Svatém Petrovi, který ho navštívil v roce 46 nl.
San Pietro nebyl osídlen do 18. století, až v té době ho začali kolonizovat lidé Ligurianského původu a také lidé pocházející z Janovské republiky z kolonie Tabarka, z malého ostrova u pobřeží Tunisu. Kolonie byla totiž tehdy zabrána vládnoucí tuniskou monarchií – Beys of Tunis.
Většina populace dodnes hovoří variantou janovského nářečí, tzv. Tabarchino.
Recept na pečený ananas tak v sobě mísí španělské kulturní dědictví,  první ovoce přivezl Kolumbus ze Západní Indie a dědictví Maghrebu(region v Africe, sever Sahary, západně od Nilu, v arabštině - západní). To představuje zejména koření, které bylo nejdůležitějším obchodním artiklem v oblasti Středozemního moře.
Tento dezert je velmi jednoduchý na přípravu a jeho bohatá vůně a aroma je jako ozvěna větrů ze Sahary.


Suroviny/Ingredience:

1 celý ananas
60 g třtinového cukru
100 g bio másla
4 cl vody
4 cl Acquavite
4 tyčinky skořice
5 hvězdiček anýzu
2 vanilkové lusky
5 – 8 g černého, zeleného a červeného pepře
5 g kajenského chilli pepře
5 – 8 g hřebíčku
5 g curry

Postup:
1) Do hlubokého pekáče vložte 60 g másla, vodu a všechno koření. Dejte do předehřáté trouby na 190 stupňů.
2) Mezitím si očistěte ananas, odstraňte kůži a jádro.
3) Ve chvíli, kdy se většina přísad v pekáči rozpustí a vytvoří se tak hustší omáčka, přidejte do něj ananas a pečte 10 min.
4) Poté vyndejte ananas a dejte ho na pánev spolu s Acquavite, opékejte, dokud se alkohol nevypaří.
5) Vraťte ananas zpátky do pekáče a pečte dalších 15 až 20 min.
6) Potom vyndejte ananas a rovnoměrně ho nakrájejte na plátky.
7) Omáčku přelijte na pánev, přidejte k ní zbytek másla a nechte chvíli zredukovat. Ananas přelijte omáčkou a dozdobte anýzem a skořicí.
8) Hned podávejte. Pokud budete chtít můžete k ananasu přidat citrónový nebo mátový sorbet.